Producenci

Jak przechowywać perfumy, żeby służyły nam jak najdłużej?

Jak przechowywać perfumy, żeby służyły nam jak najdłużej?

Z perfumami jest trochę jak z ulubionymi słodyczami – mają swoją datę ważności. Jako pasjonaci zapachów, lubimy się nimi otaczać i mieć wybór w postaci kilku lub kilkunastu buteleczek, których używamy w zależności od danej okazji. Chcemy, by zawsze były świeże, jak w chwili ich odpakowania. Jednocześnie nie można zapomnieć, że perfumy psują się po jakimś czasie i niestety mogą nas już nie zachwycać takim zapachem, jaki pamiętaliśmy. Jedne wonie tracą swoje właściwości szybciej, inne wolniej. By dłużej zatrzymać ich wyjątkowy zapach we flakonie, trzeba je odpowiednio przechowywać. Jak zrobić to dobrze? No i jak i gdzie przechowywać perfumy? Odpowiedzi poniżej!

Ile wytrzymują perfumy?

Zazwyczaj perfumy są w stanie wytrzymać z niezmienionym zapachem od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Owszem, Zdarzają się prawdziwe perełki sztuki perfumeryjnej, które są w stanie utrzymać wspaniały zapach przez nawet stulecia! Jednak nie są one dostępne zazwyczaj dla wszystkich, ich ceny są astronomiczne i sprzedawane na specjalnych aukcjach. Mogą się nimi poszczycić takie marki jak Chanel, Dior, Lubin, Guerlain. Dowodzi to temu, że odpowiednio przechowywane perfumy są w stanie długo utrzymać pierwotną woń. Standardowo nie przekracza to jednak paru lat, co i tak jest wystarczającym wynikiem, gdyż perfumy są po to, żeby z nich korzystać! By nie martwić się o ich datę przydatności, należy je rozsądnie zabezpieczać.

Niestety traktowanie po macoszemu lub po prostu niewiedza o tym, jak i gdzie trzymać perfumy może nam sprawić wiele przykrości. Szczególnie kiedy wymarzone perfumy przestaną zachwycać, a zaczną odrzucać kwaśnym, gorzkim i drapiącym w noc zapachem. Jak się przed tym ustrzec?

Gdzie trzymać perfumy i co im szkodzi?

Żeby odpowiednio przechowywać perfumy, trzeba wiedzieć, co im szkodzi. Perfumy ze względu na swoje delikatne związki zapachowe są bardzo podatne na wszelkie działania zewnętrzne i atmosferyczne. Okazuje się, że na pytanie, co szkodzi perfumom, znajdziemy całkiem sporo innych podpowiedzi. Trzymanie perfum w wilgotnych, gorących miejscach jest poważnym błędem. A jakie to miejsca? Oczywiście łazienki! Nie możemy zaprzeczyć, że faktycznie w nich zazwyczaj umieszczone są nasze perfumy, zaraz obok pasty do zębów, kremów i innych kosmetyków. Jednak właśnie buteleczki perfum wymagają specjalnego traktowania, by się nie zepsuły przedwcześnie i byśmy mogli się nimi cieszyć jak najdłużej.

Na trwałość perfum wpływa temperatura

Perfumom szkodzi zbyt wysoka i zbyt niska temperatura. Trzymajmy je w stałej temperaturze w około 16-20 stopniach. Podgrzewanie perfum, by wydobyć więcej aromatów, jest absolutnie zakazane. Popularnym mitem jest trzymanie perfum w lodówce – to niestety wymierzona w nie zbrodnia, bo częsta zmiana temperatury (wyciąganie i wkładanie flakonika z powrotem do lodówki), zdecydowanie niekorzystnie odbije się na ich właściwościach.

No chyba że zajmujesz się perfumami nieco bardziej specjalistycznie i kolekcjonujesz białe kruki, które muszą być przechowywane w rygorystycznych warunkach. Wtedy owszem, przyda się specjalna lodówka, jak np. ta do trzymania wina. Jednak, gdy traktujemy perfumy użytkowo i trzymamy się zasady jak przechowywać perfumy – tak jak wyżej wspomnieliśmy, umieśćmy je w temperaturze pokojowej. A skoro o cieple mowa, sprawdź przy okazji nasze inspiracje dotyczące wyboru perfum na lato. Jest tam kilka ciekawych pomysłów :) 

Gdzie trzymać perfumy?

Perfumy warto mieć pod ręką

Światło jest wrogiem zapachów

Zapachy są podatne także na światło. Pod wpływem promieni słonecznych cząsteczki zawarte w perfumach mogą zmienić swoją strukturę lub ulec rozkładowi, co zmieni po prostu ich woń. Nie oszukujmy się, mogą być to nawet bardzo nieprzyjemne mieszanki. Negatywnie na perfumy działa zarówno światło słoneczne, jak i sztuczne. Ważna zasada jak prawidłowo przechowywać perfumy – trzymać flakonik z dala od słońca.

Powietrze jest niezbędne do życia, ale nie perfumom

Właśnie tak – narażone na duży dostęp do powietrza, mogą po prostu „zwietrzeć”, czyli utracić intensywność aromatu. Na szczęście w przypadku perfum z atomizerami, takie ryzyko utlenienia jest niskie. W nawiązaniu do powietrza trzeba też wspomnieć o zanieczyszczeniach biologicznych, które szkodzą perfumom. W przypadku buteleczek z atomizerami, to ryzyko jest niewielkie, jednak w przypadku trzymania perfum w innej formie, absolutnie niedopuszczalne jest wkładanie palców do środka buteleczki. A to dlatego, że na ludzkiej skórze jest nagromadzonych miliardy bakterii, wirusów, grzybów, które po zetknięciu z perfumami mogą przyspieszyć psucie się perfum. Tak samo, jeśli nie mamy dobrze zakręconych buteleczek, to perfum jak miły sen, po prostu wyparuje. Jeśli dowiemy się, w czym przechowywać perfumy, to połowa sukcesu już za nami!

Najwięksi znawcy i perfumomaniacy nie narażają perfumy nawet na wstrząsy i hałas! Jednak, o ile nie trzymasz perfum przy głośnikach, ani przy wiertarce udarowej, to nie powinny hałasu tak odczuwać.

Jak prawidłowo przechowywać perfumy?

Jaki jest dobry pomysł na przechowywanie perfum? Najlepiej postawić je w zaciemnionym miejscu, w temperaturze pokojowej. Świetnie sprawdzą się do tego osłonione szafki, mogą być też przeszklone (jeśli chcemy naszą kolekcję perfum eksponować), ale tak, by nie były narażone na promienie słoneczne.

Oczywiście idealna byłaby przeznaczona to tego szafka na perfumy lub pojemnik na perfumy, jednak flakony cieszą oko i powinny być łatwo dostępne. I tak zwyczajnie – sprawiają nam przyjemność kolekcjonowania ich, jak swoistej sztuki użytkowej. By tak się stało, możecie perfumy ułożyć na specjalnych eleganckich paterach dostępnych w sklepach meblowych i dekoracyjnych. Taką paterę postawcie np. na toaletce, z dala od okna. Wtedy będą bezpiecznie zamknięte, osłonięte od słońca i niepożądanego światła, ich trwałość będzie zachowana, jak i dostarczą nam estetycznych przeżyć. Jak przechowywać perfumy? Bezpiecznie i z klasą!

Półka na kosmetyki

Szafka lub półka do przechowywania kosmetyków to dobry pomysł

W czym przechowywać perfumy?

Służą im temperatury pokojowe oraz pozostawienie w oryginalnych pudełkach, które amortyzują czynniki zewnętrzne. Zdecydowanie odradzamy trzymanie perfum w łazienkach, na parapetach, koło kaloryferów, w kuchniach i koło źródeł ciepła.

Jak sprawdzić, czy perfumy się zepsuły?

Zazwyczaj taką sytuację poprzedza zmiana koloru danych perfum. Jeśli zauważymy, że rozpylimy go na ubranie i nam go zafarbuje, to wyrzućmy flakonik. Najbardziej oczywistą oznaką jest zapach, który może zupełnie zmienić swój skład i będzie odpychająco, gorzko pachnieć. Stare perfumy też nie utrzymują się długo na naszej skórze. Inną oznaką jest prawie całkowity brak zapachu. Jeśli nasze ukochane wonie już są prawie niewyczuwalne, to znak, że trzeba się z nimi pożegnać. Nie należy ignorować tych oznak, bo często użycie przeterminowanych perfum może wywołać reakcję alergiczną.

Gdzie przechowywać perfumy?

Dowiedzieliśmy się, co wpływa na trwałość perfum, że każdy z nich ma swoją datę ważności i gdzie ich zdecydowanie nie stawiać. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu perfum możemy się cieszyć swoimi ulubionymi zapachami przez długie miesiące, a nawet lata… jeśli oczywiście ich nie zużyjemy po drodze! Do budowania swojego zapachowego imperium możesz śmiało skorzystać z naszych inspirowanych największymi markami perfum! Wybierz swoje ukochane odpowiedniki, które pozwolą Ci poczuć luksus na skórze… i na toaletce! Perfumy Premium są niezwykle trwałe i świeże, zatem przepięknie będą towarzyszyć Ci przez długi czas… a odpowiednio zaopiekowane nawet jeszcze dłużej!

Następny wpis: Jak aplikować perfumy, gdzie je nakładać?

Poprzedni wpis: Jak przewozić kosmetyki i perfumy w samolocie i w bagażu podręcznym?

Bestsellery
517 Perfumy Premium
517 Perfumy Premium

Odpowiednik perfum Dolce & Gabbana Light Blue

29,90 zł
521 Perfumy Premium
521 Perfumy Premium

Odpowiednik perfum Paco Rabanne Olympea

29,90 zł
523 Perfumy Premium
523 Perfumy Premium

Odpowiednik perfum Paco Rabanne Lady Million

29,90 zł
524 Perfumy Premium
524 Perfumy Premium

Odpowiednik perfum Chloe Chloe

29,90 zł
557 Perfumy Premium
557 Perfumy Premium

Odpowiednik perfum Tom Ford Black Orchid

29,90 zł
570 Perfumy Premium
570 Perfumy Premium

Odpowiednik perfum Versace Bright Crystal ABSOLU

29,90 zł
572 Perfumy Premium
572 Perfumy Premium

Odpowiednik perfum Yves Saint Laurent Black Opium FLORAL SHOCK

29,90 zł
600 Perfumy Premium
600 Perfumy Premium

Odpowiednik perfum Giorgio Armani SI Passione

29,90 zł
601 Perfumy Premium
601 Perfumy Premium

Odpowiednik perfum Lancome La Vie Est Belle

29,90 zł
621 Perfumy Premium
621 Perfumy Premium

Odpowiednik perfum Versace Bright Crystal

29,90 zł
626 Perfumy Premium
626 Perfumy Premium

Odpowiednik perfum Calvin Klein In2U for Her

29,90 zł
630 Perfumy Premium
630 Perfumy Premium

Odpowiednik perfum Calvin Klein Euphoria

29,90 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl